Glammies News

11 March 2016

NATION'S BEST LAMB FOUND IN CENTRAL OTAGO

The most tender and tasty lamb in New Zealand has been found at the Grand Final of the Beef + Lamb New Zealand Golden Lamb Awards, aka the Glammies, held at the Wanaka A & P Show this afternoon. 

Robert, Rosemary, Grant and Teri Gardyne’s Perendale from Central Otago’s Oturehua has beaten the top 20 finalists to be named 2016 Glammies Grand Champion, claiming not only the prestigious sought-after title, but $2,500 in prize money. 

The competition, sponsored by NZX Agri and Zoetis, received a total of 173 entries which were subject to stringent scientific testing at Carne Technologies. Following this process, the top 20 finalists were then tasted at the Grand Final judging earlier today.

The Gardynes can be certain their winning lamb entry was indeed the best of the best, with six of New Zealand’s top chefs responsible for determining the Grand Champion.

The judging panel included Beef + Lamb Ambassador Chefs: Andi Bozhiqi (Millhouse Restaurant, Arrowtown), Andrew Clarke (Victoria St Bistro, Hamilton), Reon Hobson (Pescatore, Christchurch), Scott Kennedy (Nero Restaurant, Palmerston North), Darren Wright (Chillingworth Road, Christchurch) and Head Judge and Beef + Lamb New Zealand Advisory Chef, Graham Hawkes (Paddington Arms, Invercargill).

Judge and Platinum Ambassador, Darren Wright says tasting the top lamb in the country was a privilege as they were all superior quality. However, the winning entry ticked all the boxes.

“All the lamb I tasted today was extremely high class, however this particular rump was the ultimate all-rounder. Whilst some of the other entries potentially scored higher in one sole category such as taste, aroma or texture, this one consistently delivered across all the judging criteria,” says Darren.

Also awarded this afternoon was the title of Retail Champion which went to Alliance Group Limited’s export brand, Pure South. General Manager, David Baines says he’s thrilled to have the brand recognised in a competition such as the Glammies.

“We know our lamb is of an extremely high quality, however to have it recognised in a national competition adds another string to our bow,” says Baines.

Alliance Group Limited were also acknowledged as the winning processor, with their Lorneville plant processing the Gardyne entry.

The 2016 competition is supported by processing plants across the country including: AFFCO, Alliance Group Ltd, ANZCO Foods Canterbury, Ashburton Meat Processors Ltd, Auckland Meat Processors/Wilson Hellaby, Blue Sky Meats, Cabernet Foods/Kintyre Meats, Harris Meats, Lean Meats, Progressive Meats, Silver Fern Farms and Taylor Preston.

The 2016 results are:

GRAND CHAMPION

Robert, Rosemary, Grant & Teri Gardyne, Oturehua (Perendale)

PROCESSOR OF GRAND CHAMPION

Alliance Lorneville

RETAIL CHAMPION

Pure South, Alliance Group (Romney / Southdown) (Riverside, Otago)

CLASS 1: BEST OF BREED: TRADITIONAL

1st - Robert, Rosemary, Grant & Teri Gardyne, Oturehua (Perendale) processed at Alliance Lorneville

2nd - James & Fiona Macdonald, Te Anau (Romney/Perendale / Romney/Texel) processed at Alliance Lorneville

3rd - Paul, Rachel, Mark & Louise Heslip, Balfour (Perendale/Romney) processed at Alliance Lorneville

4th - Jane & Patrick Leogreen, Dannevirke (Romney/Composite) processed at Alliance Dannevirke

CLASS 2: BEST OF BREED: CROSSBREED

1st - Forbes & Angus Cameron, Ashurst (Romney/Growbulk) processed at Alliance Dannevirke

2nd - Jeffrey & Kathleen Black, Riverton (Texel/Coopworth) processed at Alliance Lorneville

3rd - Roger, Alison & Jeremy Thomas, Tuatapere (Perendale/Texel) processed at Silver Fern Farms Waitane

4th - Doug & Jeannie Brown, Oamaru (Romney / Suffolk/Texel) processed at Alliance Smithfield

CLASS 3: BEST OF BREED: TERMINAL CROSS

1st - Andrew Tripp, Gore (Romney/Texel / Suffolk/Texel) processed at Alliance Lorneville

2nd - Jane & Patrick Leogreen, Dannevirke (Texel X / Suffolk/Texel) processed at Alliance Dannevirke

3rd - Alan & Christine McPherson, Tapanui (Texel / Texel/Charollais) processed at Silver Fern Farms

Waitane

4th - Wilson & Gaylene Ronald, Fairfax (Texel/Coopworth / Texel) processed at Alliance Lorneville

CLASS 4: BEST OF BREED: OPEN

1st - Gary Fordyce, Gore (Wiltshire) processed at Silver Fern Farms Waitane

2nd - Leon & Wendy Black, Riverton (Textra) processed at Alliance Lorneville

3rd - Forbes & Angus Cameron, Ashurst (Growbulk) processed at Alliance Dannevirke

4th - Boyd Manson, Tokanui (Tefrom) processed at Silver Fern Farms Waitane

CLASS 5: RETAIL

1st - Pure South, Alliance Group (Romney / Southdown) (Riverside, Otago)

2nd - Countdown South Island (Coopdale / Suftex) (Grafton Trust, Timaru)

3rd - Countdown South Island (Coopdale / Suftex) (Grafton Trust, Timaru)

4th - Pure South, Alliance Group (Tefrom / Suftex) (Twin Farm Ltd, Gore)

-- ENDS --  

Emily Parks
Nutrition/Marketing Assistant
Beef + Lamb New Zealand Inc
emily@beeflambnz.co.nz
09 489 7119 / 021 184 6558

PREVIOUS RELEASES:

25 January 2016: TOP CHEFS STEP UP TO THE PLATE FOR GLAMMIES GRAND FINAL
11 November 2015: New Principal Sponsor Announced For Golden Lamb Awards

 

 

 

 

 


 

Quick Links